eDialog Lecture
eDialogLecture został zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby zapewnić jak najlepsze warunki do prowadzenia przede wszystkim „wirtualnych” wykładów i ćwiczeń ze studentami / kursantami, jednak z powodzeniem może zostać wykorzystana do organizowania „wirtualnych” konferencji.

Prezentacja
eDialog Lecture obsługuję większość popularnych formatów prezentacji, od formatów Microsoft Office poprzez OpenOffice na PDF kończąc. Rozpoczynając pracę z aplikacją należy prezentację wgrać do aplikacji korzystając z prostego „wizarda”. Po rozpoczęciu zajęć ukażę się nam ekran prezentacji z podglądem obrazu video wysyłanego z naszej kamery. Slajdy prezentacji zmieniamy korzystając z dwóch przycisków umieszczonych obok okna prezentacji. To co widzimy na ekranie widzą wszyscy uczestnicy spotkania.
Dyskusja
Domyślnie każde spotkanie otwieramy w tzw. trybie wykładowym gdzie tylko my mamy możliwość przesyłania dźwięku. W każdym momencie możemy jednak włączyć tryb dyskusyjny tzn. udzielić głosu któremu kolwiek z uczestników lub wszystkim naraz. Pozwala to w prosty sposób dopasowywać formułę zajęć do wymogów chwili.
Video
W osobnym okienku, mniejszym aby nie absorbowało naszej uwagi widzimy podgląd obrazu video, który przesyłamy do użytkowników. Dzięki temu możemy obserwować czy np. tło na którym odbywamy wykład jest odpowiednie oraz czy znajdujemy się w kadrze.
Chat tekstowy
W trakcie trwania spotkania mamy możliwość skorzystania z chatu tekstowego, dzięki któremu w prosty sposób możemy przesłać uczestnikom adres stron WWW lub przekazać inne informacje wymagające formy tekstowej. Chat znakomicie sprawdza się również przy zbieraniu pytań od uczestników tak aby na dalszym etapie móc na nie odpowiedzieć.
Pytania
Aby prowadzący miał jak najbardziej ułatwione zadanie aplikacja umożliwia zadawanie prostych pytań testowych uczestnikom, które mogą służyć jako szybki sposób sprawdzenia wiedzy lub pytanie ankietowe. Po udzieleniu odpowiedzi przez uczestników Prowadzący ma możliwość wglądu w raport pytania i obejrzenia podsumowania, które może opublikować uczestnikom. Odpowiedzi mogą być anonimowe lub zawierać identyfikator odpowiadającego.

Przesyłanie plików
Podczas trwania sesji często zachodzi potrzeba dystrybucji materiałów szkoleniowych. Dzięki wbudowanej funkcjonalności przesyłania plików Prowadzący ma możliwość przesłać pliki w dowolnym formacie każdemu z uczestników pojedynczo bądź wszystkim naraz.
News ticker
Jako, że video konferencja jest typem komunikacji synchronicznej może się zdarzyć, że uczestnik spotkania zaabsorbowany innymi wydarzeniami oderwie oczy od monitora i po powrocie do sesji nie będzie wiedział na jakim etapie ona się znajduje. Dlatego też Prowadzący ma możliwość wpisania w odpowiednie pole informacji o etapie zajęć lub temat dyskusji. Informacja ta przekazywana jest uczestnikom na bieżąco w specjalnym oknie u góry ekranu.
Kontrola
Jak poradzić sobie z 20 uczestnikami przekrzykującymi się wzajemnie. Tryb audio ma swoje dobre i złe strony. Czasami ciężko zachować porządek wypowiedzi. Dlatego też prowadzący ma możliwość dawania i odbierania głosu. Dzięki temu podczas dyskusji będzie mogła mówić tylko osoba lub osoby wytypowane przez Prowadzącego. Każdy uczestnik, który będzie miał ochotę zabrać głos korzystając z mechanizmu zgłoszenia się do dyskusji „ raise a hand” zapisywany jest specjalnej kolejce rozmówców.
Technologia
eDialog Lecture wykorzystuje technologie przesyłu strumieniowego transmisji audio i video. Do poprawnego działania po stronie uczestnika i prowadzącego wystarczająca jest przeglądarka internetowa z zainstalowanym playerem flash. Całość rozwiązania oparta przechowywana jest na serwerze odpowiedzialnym za multiplikacje strumieni i dostarczenie interfejsu użytkownikom.
Scenariusze użytkowania
Aplikacja jest gotowa do użytkowania w formie SaS (Software as Service) jednakże jest możliwość jej wewnętrznego zainstalowania w środowisku klienta tak aby nie było potrzeby wykorzystywać oddzielne serwery.
Wykorzystanie łącza
Każdy z użytkowników do komfortowego działania aplikacji powinien zostać wyposażony w łącze internetowe o minimalnej przepustowości 512 kbps.